Javorníky

Tvorbu autora Miloša Jesenského sledujem už dlhšie. Pripravuje sám alebo s kolektívom spoluautorov hodnotné publikácie z dejín Slovenska, hlavne so zameraním na Žilinský kraj. Potešilo ma, keď sa mi dostala do rúk jeho kniha Tajomné miesta Slovenska, že Jesenský ešte nezanevrel na témy, ktorými začínal v našej literatúre. A to je dobre..
Dnes sme už tak strašení všetkým možným, že sa už hádam pomaly ani nedokážeme báť.  Svet je plný mysterióznosti a záhad. Keďže nám už nestačia tie pozemské, vylepšujeme si to vesmírnymi. O to viac ma teda potešilo, že ani naše milé Slovensko nezaostalo (kedysi) za svetom a že sa dá z nazbieraného materiálu zostaviť dokonca strašidelný miestopis našej krajiny. Autor nečerpal informácie len z tradovaných strašidelných príbehov, ale siahol aj po dobových publikovaných správach, čo dodáva tomuto bedekru punc vieryhodnosti. Slovom je to také milé čítanie, ktoré príjemne šteklí našu predstavivosť, a mňa osobne to tak trochu vrátilo do detstva.
Knihu som kúpil ako darček pre moje deti, pretože ma zaujala svojím  nevtieravým dizajnom vystihujúcim atmosféru obsahu publikácie a historickými ilustráciami pripomínajúcimi jarmočné tlače a staré kalendáre. Som zvedavý, ako budú reagovať na toto čítanie, ale verím, že ich kniha tiež pobaví. Lebo ak nie, budem ich musieť nastrašiť inak...
Späť na zoznam článkov
Created by run.skHore