Akcie a zľavy
Kategórie

Koniec chleba, začiatok vody

8,25 
Bežná cena
 
11,– 
Ušetríte
 
25% (2,75 )
Nedostupné
Budeme vás informovať, hneď ako bude kniha dostupná
Rok vydania
2018
Jazyk
Slovenský
Počet strán
162
Väzba
Pevná
Rozmery
148 x 210 mm
Hmotnosť
0,32 kg
ISBN
978-80-972765-0-8
EAN kód
9788097276508
Číslo produktu
336631

Koniec chleba, začiatok vody sa zakladá na skutočných príbehoch. Podklady, informácie , údaje autor prevažne čerpal z vlastných zážitkov, pamätí, spomienok, svedectva a rozhovorov so starými obyvateľmi, alebo zo štúdia dostupnej literatúry. Texty prvých príbehov popisujú spôsoby, prácu a zážitky obyvateľov horskej dediny pri klčovaní, kultivovaní horskej prírody na pasienky, poľnohospodárske pozemky. Sú spojené s drsnými dobrodružstvami, tragédiami, tvrdou prácou, ktorej výsledky sú podmienené na vzájomnej družnej pomoci. V dejoch nevystupujú len hrdinovia, ale tiež aj záporné postavy. Úspešné zaradenie do života dosiahli len snaživí, telesne a duševne zdatní jedinci. Slabí neobstali, prirodzená selekcia ich už v mladom veku zo života vyradila. Z najhoršieho im pomohla nezdolná vôľa prežiť, krajná skromnosť, húževnatosť a pragmatické postupy využitia prírodných daností. Odľahlosť, odlúčenosť vylúčili spoliehať sa na pomoc zvonku. Vydržali len najschopnejší, najzdatnejší. Zásadným, najvýraznejším činiteľom ich duševného života bolo náboženstvo, hlboká, úprimná kresťanská viera. Aj krása prírody sa odrazila, preniesla do povedomia, myslenia, vzťahov a konania osadníkov.

Zvláštna, rozsiahla stať sa zaoberá obdobiu bojov počas druhej svetovej vojny. Sú v nej uvedené nové informácie o ich dôsledku, dopadoch na osudy ľudí v dedine.
V novších dobách, v súčasnosti Liptovská Teplička sa stála viac známa, miestne zaujímavosti zlákali do lokality viac návštev turistov, väčšiu pozornosť etnológov. V roku 2007 dedina získala titul "Dedina roka Slovenska" a o rok nato vyznamenanie za II. miesto v súťaži o najkrajší chotár.

Zážitky, udalosti, miesta sú popísane striezlivo, bez zidealizovania, veľkej nad sádzky, alebo na opak - znevažovania osôb, dejových objektov, významu udalostí. Je to subjektívny osobný pohľad, ktorý nemusí každému vyhovovať, nemusí s ním súhlasiť. V dnešnej dobe sa svet, životy ľudí rýchlo menia, čo chápať mnohí nestačia, alebo sa veľa ráz nedá.

 

Recenzie čitateľov

[zmeniť]
:
Created by run.skHore